...
Nagły uraz? Co robić? Jakiej metody użyć żeby jak najszybciej wrócić do zdrowia.

Spis treści

Trener personalny, diety, dieta

Nagły uraz? Co robić? Jakiej metody użyć żeby jak najszybciej wrócić do zdrowia. POLICE

Wprowadzenie

Nagłe urazy to sytuacje, które mogą spotkać każdego z nas w nieoczekiwanych momentach. Często jesteśmy wtedy zdezorientowani i nie wiemy, jak postępować. W takiej sytuacji ważne jest, aby zachować spokój i podjąć odpowiednie kroki, aby zapewnić sobie jak najszybszą pomoc.

Pierwsza pomoc

Jeśli dojdzie do nagłego urazu, ważne jest, aby jak najszybciej udzielić sobie pierwszej pomocy. W zależności od rodzaju urazu, należy podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec dalszym obrażeniom. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak postępować, warto skontaktować się z służbami ratunkowymi lub zwrócić się o pomoc do osób obecnych w pobliżu.

Wezwanie pomocy

Jeśli nasze obrażenia są poważne, należy jak najszybciej wezwać karetkę lub zwrócić się o pomoc do lekarza. W przypadku mniejszych urazów warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub udać się do przychodni. Ważne jest, aby nie lekceważyć swojego stanu i jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki.

Rehabilitacja

Po nagłym urazie ważne jest, aby poddać się odpowiedniej rehabilitacji. Odpowiednie ćwiczenia pomogą nam powrócić do pełni sił i zminimalizować skutki urazu. Warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą w celu dobrania odpowiednich ćwiczeń oraz ustalenia planu rehabilitacji.

Istnieje kilka protokół ,,szybkiego powrotu’’ do zdrowia  najbardziej popularne do RICE, MEAT i POLI

Dzisiaj opiszę ostatni protokół który ma zastosowanie przy urazach i kontuzjach tkanek miękkich, a więc mięśni, ścięgien i więzadeł. Do najpowszechniejszych tego typu urazów należą stłuczenia, naderwania mięśni,  oraz ich przeciążenia (np. ból po treningu czy długim biegu), skręcenia i zwichnięcia więzadeł, naderwania torebki stawowej.

POLICE jest skrótem od słów w języku angielskim, są to kolejno:

P – protection; Ochrona i zabezpieczenie części ciała która uległa kontuzji, aby zapobiec kolejnym uszkodzeniom ponieważ niekontrolowany ruch może prowadzić do pogłębienia kontuzji.

OL – optimal loading: Część ciała która doznała kontuzji  powinna/może  się poruszać w sposób kontrolowany i nie sprawiający bólu. Zabronione jest jednak intensywny wysiłek i wszystkie czynności które powodują silny ból.

I – ice: Zimne okłady wykonywane np. lodem czy kompresem żelowym zmniejszają obrzęk towarzyszący urazom tkanek miękkich oraz zapobiegają jego zwiększaniu się. Dodatkowo niezwłoczne schłodzenie tkanek działa przeciwbólowo oraz zmniejsza stan zapalny. Należy pamiętać żeby nie przykładać lodu/kompresu bezpośrednio na skórę.

C – compression  Kompresja zapobiega powstawaniu obrzęków. Ucisk uzyskuje się poprzez ścisłe i mocna bandażowanie np. bandażem elastycznym, bandażowanie zawsze zaczynamy od części dalszej kończyny i kierujemy się w stronę serca.(polecam floss band)

E – elevation Uniesienie kończyny po urazie zapewni lepszy odpływ krwi z tkanki, dzięki czemu zabierzemy powstaniu obrzęku i stanu zapalnego.

Podsumowanie

Nagły uraz to sytuacja, która może zdarzyć się każdemu z nas. Ważne jest, aby zachować spokój i podjąć odpowiednie kroki, aby zapewnić sobie jak najszybszą pomoc. Należy pamiętać, że nawet pozornie niewielkie obrażenia mogą mieć poważne konsekwencje, dlatego nie należy lekceważyć swojego stanu. Po udzieleniu sobie pierwszej pomocy i wezwaniu pomocy medycznej, ważne jest również poddanie się odpowiedniej rehabilitacji, aby jak najszybciej wrócić do zdrowia.

Źródła:

Bleakley C, McDonough S, MacAuley D. The use of ice in the treatment of acute soft-tissue injury: a systematic review of randomized controlled trials. Am J Sport Med. 2004; 32:251–261.

Bleakley CT, O’Connor SR, Tully MA, Rocke LG, MacAuley D, Bradbury I, et al (2010). Effect of accelerated rehabilitation on function after ankle sprain: randomised controlled trial. BMJ 340

Udostępnij wpis

Zobacz więcej wpisów:

Wyślij wiadomość

Scroll to Top

NIE PRZEGAP TEJ OKAZJI ZAPISZ SIĘ DO MOJEGO NEWSLETTERA

Polub i udostępnij profil Fb i otrzymaj 10% rabatu na pierwsze zakupy w sklepie

Bądź na bieżąco z najnowszymi i najlepszymi treściami dotyczącymi zdrowego odżywiania i treningu siłowego.​

Zasubskrybuj

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.